Wnioski
Przygotowanie wniosków - Dokumenty wymagane do ubiegania się o zgodę na przeprowadzenie doświadczenia
Streszczenia nietechniczne doświadczeń należy przygotować z uwzględnieniem ich roli, jako źródeł informacji publicznej o prowadzonych doświadczeniach z wykorzystaniem zwierząt.
Opis doświadczenia musi być rzetelny, ale prosty i zrozumiały dla niespecjalisty, z uwzględnieniem opisu szkód i cierpienia zwierząt oraz potencjalnych zysków z badań.
zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące nietechnicznych streszczeń doświadczeń
Po uzyskaniu zgody na doświadczenie streszczenia są publikowane na stronie Komisji Europejskiej ALURES, dlatego dokument powinien być anonimowy.
UWAGA!
od 1 stycznia 2025 obowiązują NOWE WZORY WNIOSKÓW
Wszystkie aktualne formularze dostępne są na stronie BIP Krajowej Komisji Etycznej ds Doświadczeń na Zwierzętach:
- Dokumenty wymagane do ubiegania się o zgodę na przeprowadzenie doświadczenia
- Instrukcja przygotowania wniosku do LKE: Wnioski instrukcja 2025
- Wzór_wniosku_o_udzielenie_zgody_na_przeprowadzenie_doświadczenia 2022 z komentarzem
- Kategorie dotkliwości procedur
- RAMY OCENY DOTKLIWOŚCI
- e-learning dotkliwość procedur
- pismo o przedłużenie terminu na wykonanie doświadczenia – uwaga: wniosek należy składać z odpowiednim wyprzedzeniem, aby LKE mogła podjąć decyzję przed końcem daty zakończenia doświadczenia. Termin zakończenia doświadczenia nie może być wcześniejszy od terminu posiedzenia komisji, na którym podanie będzie rozpatrywane – o ciągłości doświadczenia decyduje data wydania decyzji (posiedzenia komisji), a nie złożenia podania.
Składanie wniosków:
Prosimy o składanie wniosków (PDF oraz wersja papierowa) najpóźniej 10 dni roboczych przed zebraniem! (terminarz zebrań na stronie głównej).
1. Wniosek należy przygotować w 2 egzemplarzach wydrukowanych i podpisanych przez upoważnione osoby oraz
wysłać na adres korespondencyjny LKE lub złożyć osobiście w biurze LKE lub w Kancelarii Głównej SGGW (zakładka kontakt).
Streszczenia nietechnicznego (NTS) nie drukujemy.
2. Wersję elektroniczną wniosku (zapisany w word jako plik PDF) i streszczenie nietechniczne (NTS zapisany w pliku Excel) należy wysłać na adres mailowy LKE: lke@sggw.edu.pl.
Ocena retrospektywna doświadczeń.
Art. 53. 2. W ramach oceny retrospektywnej lokalna komisja ocenia:
1) czy zostały zrealizowane cele naukowe lub edukacyjne doświadczenia;
2) szkody wyrządzone wykorzystanym zwierzętom, uwzględniając liczby i gatunki tych zwierząt oraz dotkliwość procedur;
3) czy wnioski wynikające z przeprowadzonego doświadczenia mogą przyczynić się do dalszego wdrażania zasad zastąpienia, ograniczenia i udoskonalenia.
2a. Lokalna komisja może wystąpić do użytkownika o przedstawienie wyjaśnień dotyczących przekazanej dokumentacji, o której mowa w art. 52 ust. 1, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia oceny retrospektywnej.
Raport oceny: AKTUALNY WZÓR
Raportu nie należy drukować – wystarczające jest wypełnienie formularza (pomarańczowe pola arkusza) i wysłanie pliku na adres mail LKE.
Ocena retrospektywna, podobnie jak streszczenie nietechniczne, zostanie opublikowana na stronie Komisji Europejskiej, dlatego musi być dokumentem rzetelnym i anonimowym.